Jednym z przejawów ambicji ludzi cywilizowanych czytających i piszących, było zrodzenie się regularnego czasopiśmiennictwa. Powstały dwa zbieżne zjawiska, ludzie czytający oczekiwali regularnych wiadomości, a ludzie piszący byli gotowi dostarczać te informacje.
Początkowo gazetki były wydawane w małych rozmiarach, w skromnym nakładzie. Redaktorami byli dwaj partnerzy- rówieśnicy: Joshep Addison i Richard Steel (obaj 1672-1729). Pierwsze zeszyty nosiły nazwę ,,Spectator" i ,,Tatler". To one są prekursorami gazet, które obecnie na naszym globie są wydawane na skalę masową.
O czym pisali? Przede wszystkim głosili konieczność wychowania moralnego i kulturalnego swoich czytelników, a także dążyli do podnoszenia czytelników na wyższy poziom kulturalno- intelektualny. Nie chcieli aby ich artykuły brzmiały jak nudne kaznodziejstwa, dlatego w starali się połączyć cnotę i atrakcyjność. Pokazali, że można mieć zasady a jednocześnie podobać się poprzez wdzięk, dowcip i dobre maniery.
Chronologicznie pierwszy był ,,Tatler" (coś jak plotkarz), wydawany od 1709r. Od 1714 wydawany jest ,,Spectator". Czasopismo zdobyło ogromne powodzenie, było tłumaczone na inne języki. Kilkadziesiąt lat później w Polsce Krasicki, Bohomolec i inni podjęli inicjatywę i wzorując się na Anglikach, puszczono w obieg ,,Monitora", w którym także stawiano sobie cele wychowawcze.
środa, 15 kwietnia 2009
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz